Kotle
Kotle jsou v dnešní době nedílnou součástí našich domácností. Na našem trhu můžeme zakoupit nepřeberné množství různých kotlů. Kotle lze rozdělit dle následujících parametrů.- Plynové kotle - představují moderní a velmi úsporné řešení vytápění bytu. Možnost výběru z široké nabídky od renovovaných výrobců.
- Elektrokotle - Ekologický způsob vytápění objektů s ohledem na výkon a investované náklady a současně i jako šetrný k životnímu prostředí.
- Kotle na tuhá paliva - klasické, velmi dobře známé kotle, obohacené o moderní design a větší účinnost.
- Kotle na tuhá paliva s automatickým provozem - kotle jsou určeny k úspornému vytápění u něhož je kladen důraz na automatický provoz a minimální nároky na obsluhu. Předností kotlů je časově nenáročná obsluha a údržba, nízké provozní náklady, řízení provozu pokojovým termostatem.
- Kotle na tuhá paliva s kombinovaným provozem - tyto kotle jsou určeny k úspornému vytápění zejména rodinných domů. Výhodou kotlů je jejich univerzálnost. Kotle lze užívat ve dvou režimech. Předností těchto kotlů jsou jednoduchá a časově nenáročná obsluha a údržba, nízké provozní náklady a vysoká variabilita používaného paliva.
Plynové kotle
Na trhu zařízení pro vytápění domu dnes existuje silná konkurence. Plynové kotle ale stále patří mezi ty nejvýhodnější varianty a jsou také určitým standartem. Jejich výhodou je přijatelná cena a celkem snadný a pohodlnýprovoz i velmi malé dopady na životní prostředí.Výběr plynového kotle
Samotný kotel je velmi důležitou součástí systému vytápění domu a proto by měl být vybírán v závislosti na dalších komponentech domácnosti určených k výhřevu tak, abychom dosáhli žádané tepelné pohody a to i za nejvhodnějšich ekonomických podmínek.Volba výkonu
Před nákupem plynového kotle lze doporučit alespoň orientační vyhodnocení tepelných ztrát domu při vytápění.Pro hospodárné vytápění je u kotle samozřejmostí také důležitá regulace maximálního a minimálního výkonu. Regulace může být stupňovitá ( u levnějších typů ), nebo plynulá - efekivnější. Větší roli však hraje minimální výkon, který u běžně dostupných kotlů dosahuje 20 - 40%, jmenovitého výkonu.
Umístění plynového kotle
Při určení je možno si vybrat mezi variantou stacionárního, nebo závěsného provedení. Stacionární kotle jsou většinou umísťovány do samostatných místností. Jejich výhodou je robustnost a delší životnost, i když kvůli větším nárokům na místo se od nich spíše upouští.Dnes častější variantou jsou kotle závěsné, které lze umístit na zeď prakticky kdekoliv, nejvhodněji k místům se snadným přístupem ke komínu ( kvůli odvodu spalin) i k otopné soustavě.
Spaliny jako vedlejší produkt při spalovácím procesu v plynovém kotli obsahují především škodlivé látky, které musí být odváděny mimo bytový prostor. Podmiňující a současně i klasická varianta je napojení na komín a vypouštění spalin mimo stavební objekt.
Provedení :
- kotel jakosamostatný prostředek pouze pro vytápění
- kotel v kombinaci topení a ohřevu užitkové vody
- oběhové čerpadlo je ve většině případů, zejména u novějších provedení, integrální součástí kotle. V opačném případě se oběhové čerpadlo samostatně zařadí do topného systému
Automatizační a řídící prvky
Plynulá regulace výkonu, nastavení druhu provozu letní režim, zimní režim, režim topení, nebo ohřev užitkové vody a další, dle typu značky a vybavenosti jednotlivých kotlů.Do sortimentu plynových kotlů náleží i alternativní provedení, tak zvané kondenzační kotle, kde topným mediem je také plyn, ale technologie spalování a předávání tepla funguje v částečně rozdílných podmínkách.
Princip kondenzačních kotlů
U běžných konvenčních kotlů jsou spaliny odváděny do komína bez dalšího využití. Kondenzační kotle však dokáží využít latentní, tak zv. kondenzační teplo, což umožňuje vetší plocha výměníku kotle. Při spalování plynu v kotli vzniká určité množství vody. Při hořrní dochází k odparu této vody a ta poté v podobě vodní páry spolu s oxidem uhličitým a dalšími produkty hoření tvoří spaliny a je odváděna komínem z kotle pryč. Spaliny tak nesou v sobě část akumulované tepelné energie, která se nazývá latentní teplo. Pokud se tyto spaliny ochladí pod teplotu jejich rosného bodu, dojde ke změně skupenství a kondenzací obsažené vodní páry spojené s uvolněním tohoto tepla.Provedení : nástěnné, ponejvíce závěsné.
Vybavení : obdobně jak u klasických plynových kotlů.
Elektrické kotle
Elektrokotle lze uplatnit při vytápění rodinných domů, bytů, obchodů, kanceláří a jiných prostor s teplovodní otopnou soustavou.Elektrokotle jsou sestaveny z kotlového tělesa opatřeného tepelnou izolací, elektroskříně, ovladacího panelu, oběhového čerpadla a snímače tlaku vody.
Elektrokotle ve svém provedení zhodnocují nejekologičtější způsob vytápění. Kromě toho umožňuje systém elektro provedení topného zařízení větší využití automatických a řídících prvků, což na jedné straně staví elektrokotle na jeden z nejvyšších stupňů vhodnosti a použitelnosti v rámci topného systému.
Současné technicko
Technologické možnosti zaručují vyrobení téměř nejdokonalejšího topného zařízení. Nelze také na jedné straně opomenout nižší pořizovací náklady ( není zapotřebí odvod spalin), menší prostorové rozměry. Proti těmto výhodám se však na druhé straně staví zásadní otázka ekonomického provozu. Současný trend růstu cen elektrické energie tak původní výhodnost použitelnosti elektrokotlů může ve značné míře ovlivnit.Provedení a výhody :
- estetický design a malé rozměry
- možnost souběžné spolupráce s jiným topným zařízením
- nižší investiční náklady - bez kotelny, komínu a komínové vložky
- velké úspory díky vybavení příslušných ovladačů
- integrované oběhové čerpadlo
- moderní technologie - elektronické spínání
- bezpečnost: kontrla průtoku vody, pojistný ventil, teplotní jistič, automatické odvzdušňování
- jednoduchá obsluha, bezpečný provoz
Kotle na tuhá paliva - ocelové
Ocelové kotle jsou konstruované jako ocelový svařenec, který je odolnější vůči teplotním změnám než litina. Tyto kotle jsou také levnější, než litinová.Teplovodní ocelové kotle jsou určeny pro spalování všech běžných užívaných pevných paliv z hnědého a černého uhlí, briket, koksu, dřeva i dřevěného odpadu. Dokonalost spalování zaručuje unikátní roštová soustava. U značkových kotlů je součástí také tak zv.chladící smyčka ( zařízení proti přetopení), zajišťující bezpečný odvod přebytečného tepla z kotle a tím nepřekročení teploty vody v kotli 110st. C. Smyčka bývá obvykle zabudovaná v zadní části kotle.
Dokonalost spalování zaručuje unikátní roštová soustava. Některé varianty provedení mohou být doplněny o žáruvzdorné segmenty, sloužící jako katalizátor, který zvýhodňuje spalování dřeva s vlhkostí až 35%.
Doporučené palivo: hnědé i černé uhlí, brikety, koks a dřevo.
Ocelové kotle jsou dostupné ve výkonové řadě od 12 - 45 kW.
Přednosti:
- dostatečně velká násypná šachta.
- dokonalá roštová soustava umožňující spalování i méně hodnotných paliv.
- sání rozdělěno na tři proudy vzduchu, zvyšující kvalitu spalování.
- automatická regulace výkonu přímočinným regulátorem tahu.
Kotle na tuhá paliva - litinové
Litinové teplovodní kotle na pevná paliva jsou moderní zdroje tepla s novou konstrukcí litinového výměníku, určeného pro spalování prohořovacím způsobem. Litínové kotle jsou rovněž vybaveny zařízením (chladící smyčka) umožňující bezpečný odvod přebytečného tepla bez doplňujícího zařízení a vnější energie tak, aby nebyla překročena teplota vody v kotli 110st. C (zařízení proti přetopení.).Doporučené palivo: černé uhlí, brikety, koks i dřevo.
Litinové kotle jsou dostupné ve výkonové řadě 6 - 42 kW.
Přednosti:
- moderní design
- vysoká účinnost až 85%
- použití v topných systémech se samotíží, nebo s nuceným oběhem, s otevřenou i tlakovou expanzní nádobou
- litinový výměník s mimořádnou odolností proti nízkoteplotní korozi