Sanace vlhkého zdiva
Nadměrná vlhkost zdiva je častou příčinou poškození stavebních objektů. Spolu se vzlínáním vlhkosti jsou do konstrukcí nanášeny vodorozpustné soli přítomné v okolní zemině. Dochází k nárustu kapilární vzlínavosti a zvýšené schopnosti materiálů přijímat a vázat vodu. Hydratační a krystalizační tlaky solí vedou k dalšímu poškozování stavebních materiálů. Nadměrná vlhkost zdiva zvyšuje vlhkost vzduchu v místnosti, snižuje tepelně izolační vlastnosti zdiva, podporuje růst plísní, je i příčinou hniloby dřevěných prvků. Pro odstranění těchto negativních jevů, je nezbytné provést sanaci postižených konstrukcí, to zn. zabránit pronikání vlhkosti a povrchové úpravy řešit tak, aby bylo omezeno působení vody a soli.Jeden ze systémů sanace vlhkého zdiva , je metoda tlakovou injektáží. Principem metody je vnitřní hydrofobizace (dosažení vodoodpudivosti) stavebních hmot. Ve zdivu se po napuštění vrtů injektážní kapalinou vytvoří bariéra proti vzlínající vodě.
Injektážní prostředek pro dodatečnou hydroizolaci zdiva je jednosložkový roztok s kombinovaným efektem těsnicího a hydroizolačního účinku. S jeho pomocí lze vytvářet horizontální, vertikální, plošné izolace, zdiva i zapuštěné pod úrovní terénu. Injektážní prostředek je použitelný pro všechny typy zdiva
- cihly
- beton
- porobeton
- kámen
- vytvoří v potřebných místech gel, který utěsní zdivo proti dalšímu vzlínání zemní vlhkosti. Vzniklý gel také výrazně snižuje průnik radonu stavebním materiálem.
- těsnící účinek není závislý na krátkodobých změnách vlhkosti a obsahu solí ve vzlínající vodě.
- Vzniklý gel nemá korozní účinky na stavební materiály- nezpůsobuje korozi armatur a zapuštěných kovů.
- odlává působení soli ve vzlínající vlhkosti.
- nenarušuje stabilitu staveb.
Velmi důležitým momentem, z hlediska použitelnosti, jsou prováděcí technologie při zajišťování přípravy a při vlastní aplikaci. Je zapotřebí se s těmito technologiemi a stanovenými postupy podrobně seznámit a všechny z toho vyplývající úkony přesně a dokonale provádět. Pak lze očekávat i požadovaný efekt provedené sanace.