Žebříky, schůdky, lešení
Neodmyslitelnou vybaveností většiny rodinných domů, chat i chalup je vždy nějaký ten žebřík zapotřebí. Ten nejjednodužší jednodílný opěrný, až po složitější, více účelové žebříky různých provedení. Vždy se vyskytne potřeba nějakého úkonu, kdy je zapotřebí eliminovat výškový dosah, takže řešení nabízí použití žebříků, nebo schůdků. Ty častěji slouží přímo k základnímu vybavení pracoviště, jako jsou sklady a prostory sloužící k regálovému uložení. V těchto případech je využitelnost již jednoznačná. Co se však týká samotných žebříků, je jejich využitelnost, jak v interiéru, tak i v exteriéru. Nelze jinak řešit různé opravy, nátěry a podobně, na venkovních částech jednotlivých staveb. V případě rodinných domků, chat, či chalup, je použití žebříků nevyhnutelné. Své využití mají žebříky i pro práce v zahradách i sadech.Materiálové provedení
Převažuje hliník. Vyniká, z hlediska manipulace, svou lehkostí, konstrukční pevností a stabilitou a v neposlední řadě i odolností proti povětrnostním podmínkám. Navíc bočníce u hliníkových žebříků jsou opatřeny pevnými protiskluzovýmí patkami z kvalitního plastu, čímž se zvyšuje jejich využitlnost i při deštivém počasí. Lze tedy hodnotit hliníkové žebříky, všech typů a provedení, jako bezpečné, se zaručenou trvanlivostí.Další možné materiálové provedení je ocel. Jedná se spíše o jednoúčelová provedení s konkrétním určením, na příklad pevně zabudované žebříky ve zdivu, za účelem zajištění přístupu na střechy, ke komínům a podobně. Do této kategorie materiálu, ocel, lze zařadit také přenosné schůdky, které nachází své uplatnění převážně ve skladech, nebo v prostorách s regálovým uspořádáním, kde je vyžadovaná dostupnost, avšak jen v menších výškách. Pohyb na takovém zařízení je podstatně pohodlnější a tím i bezpečnější.
Existuje i dostupnost materiálového provedení ze dřeva. Taktéž je to spíše jednoúčelová záležitost a potřeba.
Typové provedení
Současný sortiment zahrnuje konstrukční řešení žebříků jako- jednodílný opěrný
- dvoudílný opěrný ( druhá část je výsuvná)
- tak zvané štafle, oboustraně nášlapné příčky, poskytující vetší pocit stability a variability, než provedení žebříků opěrných. Tyto klasické štafle však není možno jakkoliv vysouvat, ani s nimi jinak manipulovat.
- Hliníkové žebříky třídílné - nejvíce používaný osvědčený typ. Jeho konstrukční řešení umožňuje téměř univerzální využití. V podstatě se jedná o základní provedení jako štafle s přidaným jednodílným žebříkem, avšak se specielními konstrukčními detaily provedení. V těchto podmínkách je pak využitelnost následující. Obvyklé použití jako štafle, nebo varianta štafle s výsuvnou jednodílnou částí a nakonec použití sestavy tří jednodílných částí v sestavě výsuvného provedení. Konstrukční uspořádání štaflí v tomto případě umožňuje rozložení na jednotlivé části, které pak lze následně v uvedených kombinacích sestavit, jako jednodílný opěrný žebřík, dosahující podstatně vyšších výšek, než standartní provedení klasických žebříků.
Žebříky kloubové a teleskopické
Jedná se o žebříky, které s ohledem na jejich konstrukční řešení, vykazují nadstandartní prvky, co se týká variability a univerzálnosti jejich použití. Kloubové vybavení umožňuje různé sestavy z jednodílného žebříku ve formě opěrného, i varianty částečného lešení, nebo plošiny. Taktéž u provedení -štafle-, díky zabudovanému kloubového systému, lze provádět různě účelové sestavy. U teleskopických žebříků je to systém provedení na principu vysouvání a zasouvání jednotlivých dílů. Ideální použití, na příklad štafle v terénu s rozdílnou výškovou úrovní, jako jsou- schody
- terasy
- podia a podobně
Co se však týká celého sortimentu žebříků, nelze opominout jeden základní parametr délky žebříků. Rozhodujícím údajem je počet příček. Z toho pak vyplývá i určení celkové délky a tím i možná pracovní výška. Co se týká výběru, bude vždy rozhodující účel potřeby a použití. Nelze vyjmenovávat všechny varianty možností a použití. Lze však doporučit, konfrontovat svoji potřebu s příslušnými katalogy jednotlivých výrobců a tak s konečným rozhodnutím určit i výběr.